Bemutatkozás
Soltész Veronika vagyok,
mentálhigiénikus /autizmus spektrumzavarok specializációval/ (KJF), szociálpedagógus (DE-HPFK), okleveles mentálhigiénés családtudományi és családterápiás szakember (SOTE-Mentálhigiéné Intézet)
Negyedszázada foglalkozom családokkal. A főállásaim mellett időszakosan közel 20 éve végzek segítő munkát autizmussal élő gyermeket nevelő családok körében. Ez idő alatt szülősegítő szolgáltatások kidolgozásában vettem részt különböző országos és regionális szakmai és/vagy érdekvédelmi szervezetekkel együttműködve. Szülőképzéseket tartottam az ország több pontján, illetve a határon túl is, valamint autizmus-specifikus eszközök bevezetését segítem és kísérem otthoni környezetben. Néhány éve autizmussal élő felnőttekkel is dolgozom.
Miért pont az autizmus? Miért válassz engem?
Az autizmussal személyes érintettségem okán kerültem kapcsolatba. Autizmussal kapcsolatos tanulmányaimat (KJF, Autizmus Alapítvány kurzusai, és szakemberei, Prekop Csilla, Dr. Simó Judit) a fiam viselkedéseinek, gondolkodásának megértése indukálta, és az a vágy, hogy jó szülője legyek. Nem mellékesen az ellátórendszer hiányosságai. Néhány év után a tanult módszereknek az életünk élhetőbbé vált. Látva azonban sorstársaim ellátórendszerben való sokéves, eredmény nélküli bolyongásait,- úgy éreztem meg kell osztanom a tudást és tapasztalatot, amivel a mindennapok könnyebbek, a jövő reménytelivé válhat. Így kezdődött más szülők, családok segítése.
Régóta keresem, mi lehet a valódi támogatás, amely tartósan javíthatja a családok életminőségét. Eddigi tanulmányaimat erre a kíváncsiságra és segítségre akarásra fűztem fel. Az autizmussal élő gyermeket nevelők speciális nehézségeivel kapcsolatos ismereteimet integrálva a rendszerszemléletű családterápia elméleti és gyakorlati tudásanyagával, úgy érheti közelebb a hatékony beavatkozási irányok, stratégiák széles körű lehetőségeinek megtalálásához.
Rendszerszintű hiány a szülők mentálhigiénés támogatása.
Egyre több az autizmushoz értő, képzett gyógypedagógus, egyre több oktatási szolgáltatás elérhető, és egyre több gyermek kaphat autizmus-specifikus fejlesztést. A kiváló gyógypedagógus számára evidencia a szülőkkel való együttműködés. Ugyanakkor a gyógypedagógus kompetenciája és kapacitása nem teszi lehetővé a professzionális mentálhigiénés támogatást, amelyre szükség lenne a diagnózis pillanatától. Gyakori tapasztalat, hogy amíg a szülő a diagnózis sokkját követően nem tudja, hogyan lesz a jövő, mert egyetlen rémületben kövült meg a világ, amiben mindaz, amit addig gondolt magáról szülőként, és gondolt-remélt a gyermekéről, az nem igaz többé. Ekkor számára (még) nem az a kérdés, hogyan kell otthon a napirendet bevezetni - amit a gyermekkel foglalkozó szakember érthető okból sürgetne - , hanem az, hogy hogyan lehet mindezt túlélni.
Túl lehet. Van segítség. Akár úgy érzed, elakadtál gyermeked autizmusának elfogadásában, akár kézzel fogható segítséget keresel gyermeked nevelésében, itt vagyok, hogy segítsek.